Basen - w domu czy ogrodzie?

Basen w domu czy ogrodzie? Decydując się na trwałe zainstalowanie basenu zapewne należy się zastanowić co bardziej odpowiada naszym wymaganiom – basen w ogrodzie, czy basen w domu? Z racji niezbyt sprzyjającemu w naszym kraju klimatowi, większość z nas zdecydowanie podjęłaby decyzję o basenie krytym.
Przeanalizujemy zatem za i przeciw jednej i drugiej opcji.
Rozpocznijmy od basenu krytego. Jego lokalizacją jest najczęściej piwnica i o jego umiejscowieniu tam zdecydować powinniśmy już na etapie budowy domu. Ewentualnie w późniejszych latach nie musimy spisywać na starty budowy basenu krytego, jednak będzie się to wiązać z jego przystosowaniem do konkretnego pomieszczenia i bardziej problematycznej pracy wynikającej z szeregu instalacji. W pomieszczeniu w którym stworzymy basen panować muszą właściwa temperatura i wilgotność powietrza. Aby ograniczyć parowanie, temperatura w pomieszczeniu basenowym powinna oscylować w granicach 2OC wyższej niż ta, która znajduje się w basenie. Przykrywanie basenu również skutecznie przyczyni się do zmniejszania parowania. Najlepszym jednak rozwiązaniem byłoby zamontowanie klimatyzacji lub osuszacza powietrza (ten z kolei działa jedynie miejscowo więc nie jest zbyt praktycznym rozwiązaniem – z dwojga złego lepszy jednak osuszacz, niż jego brak).
Basen w ogrodzie wydaje się być równie skomplikowaną czynnością, wynikającą z wielu aspektów. Mianowicie – nośność gruntu, rodzaj gleby, ilość wód gruntowych – od tego zależy, na jaki basen będziemy mogli sobie pozwolić. Co więcej – instalacja wodna i elektryczna ułatwi nam sprawę, jeżeli basen umiejscowiony będzie jak najbliżej domu. Kolejnymi wytycznymi, które powinniśmy spełnić, to – odpowiednie nasłonecznienie, położenie basenu jak najdalej drzew wysokich i krzewów, a także nie w pobliżu trawnika. Podłoże basenu powinno być utwardzone i koniecznie wykończone.
Baseny, które powstają w ogrodach z reguły mają wymiary 4 x 8 metra i są one zdecydowanie wystarczające do rekreacyjnych kąpieli. Jeżeli zależy nam na basenie, który spełniał będzie nasze oczekiwania pod względem sportowym – jego długość powinna mieć 8 metrów, a szerokość zależna jest od ilości osób, które będą chciały z niego korzystać jednocześnie. Czyli szerokość dla jeden osoby to ok. 2.5 metra, dla dwóch – 5. Teraz kwestia głębokości – dla basenu rekreacyjnego wystarczy 1.5 m, natomiast do innych celów – od 1.6 do 2.3 będzie pożądaną, jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie, np. trampoliny.
Kształt basenu to także kwestia indywidualna – im bardziej udziwniony, tym większe komplikacje wynikające z jego użytkowania.

Zapisz