Kompresor klimatyzacji odmawia posłuszeństwa?

Wraz z nastaniem pierwszych upałów, zaczynamy doceniać korzyści płynące z posiadania samochodowej instalacji. W letnie dni często okazuje się ona absolutnie niezbędna – dzięki niej możemy ustalić, jaka temperatura ma panować w naszym aucie, unikając dzięki temu wielu przykrych skutków przebywania w zbyt nagrzanym samochodzie. Nikt nie powinien mieć zatem wątpliwości co do tego, że o układ klimatyzacji powinniśmy latem szczególnie się zatroszczyć – wszak jego awarię mogą dać się nam naprawdę mocno we znaki!

 

Samochodowa klimatyzacja jest układem dość skomplikowanym, jednak większość jego elementów jest właściwie bezawaryjna – wyjątek stanowi kompresor klimatyzacji, który psuje się – przynajmniej w porównaniu do pozostałych podzespołów – stosunkowo często. Z uwagi na to, a także fakt, iż stanowi on kluczową część każdej tego typu instalacji, warto powiedzieć na jego temat kilka słów i pokrótce powiedzieć o tym, jak o niego dbać i co zrobić, kiedy z jakichś powodów przestanie on pracować.

 

Pierwszym, co powinien wiedzieć każdy właściciel auta z klimatyzacją jest to, że bardzo źle znosi ona wszelkie zabrudzenia – nie powinniśmy zatem dopuścić do sytuacji, w której do naszej instalacji mogłyby dostać zanieczyszczenia, a jeśli już stwierdzimy ich obecność, jak najszybciej użyjmy płynu do czyszczenia klimatyzacji. Kompresor klimatyzacji samochodowej nie najlepiej pracuje, jeśli nie jest właściwie nasmarowany – warto więc pilnować, by ilość oleju była zawsze odpowiednia, a o nieprawidłowościach z tym związanych powie nam specyficzny turkot pojawiający się podczas włączania instalacji.

 

Awaria kompresora klimatyzacji oznacza dla właściciela samochodu zdecydowanie złe wieści – element ten jest bowiem niezwykle trudny w naprawie, w a większości wypadków jest ona nawet niewykonalna. Jedynym rozwiązaniem w takich sytuacjach staje się wymiana zatartego kompresora oraz związanych z nim części – zwłaszcza zaworu rozprężnego i skraplacza, które niemal zawsze psują się razem ze sprężarką.